Biurka młodzieżowe – stylowe i eleganckie meble do pracy lub nauki

Biurko dla nastolatka powinno być dobrane pod kątem jego wieku, wysokości i rodzajów aktywności. Nieprawidłowa postawa często powoduje skrzywienie kręgosłupa, osteochondrozę, a nawet prowokuje pojawienie się przepuklin międzykręgowych.

Krzesło lub fotel

Dla rodziców – i dla samych nastolatków fotel wydaje się bardziej atrakcyjną opcją niż zwykłe krzesło. Jednak chyba jedyną przewagą foteli nad krzesłami jest bardziej estetyczny wygląd. Jeśli chodzi o pozostałe parametry: pomoc w ukształtowaniu prawidłowej postawy, niska cena – wygrywają krzesła.

Jak wybrać odpowiednie krzesło: podstawowe kryteria

Krzesło powinno mieć oparcie, najlepiej ortopedyczne. Aby wybrać krzesło odpowiednie dla dziecka – przymierz je w pozycji siedzącej – biodra i plecy dziecka powinny tworzyć się pod kątem prostym. Pożądane jest, aby siedzisko było regulowane na głębokość. Czasem nastolatki muszą odrabiać lekcje przez 2-3 godziny lub dłużej, a dzięki możliwości dostosowania pleców dziecko będzie mniej zmęczone. Jeśli zamierzasz korzystać z krzesła przez dłuższy czas, powinieneś wybrać model, którego wysokość jest regulowana. Alternatywnie możesz kupić zwykłe krzesło z podnóżkiem. W każdym razie stopy podczas siedzenia powinny leżeć na podłodze, a nie wisieć w powietrzu. Nastolatki uwielbiają krzesła i fotele z obrotowymi kółkami. Jednak lepiej wybrać model, który nie obraca się wokół własnej osi – ewentualne „wycieczki” po pokoju dziecięcym bardzo rozpraszają. Wybierz model z mechaniczną lub automatyczną blokadą kół. Blokada mechaniczna, automatyczna zadziała sama, jeśli na krześle usiądzie osoba ważąca ponad 30 kilogramów. Jeśli chodzi o podłokietniki – czy są one potrzebne do krzesełka szkolnego, czy nie – opinie ekspertów są różne. Niektórzy pediatrzy uważają, że prawidłowo ustawiony podłokietnik, pomaga dziecku utrzymać proste plecy. Według innych zbyt wysokie podłokietniki podnoszą ramiona ucznia do nienaturalnej pozycji, zakłócając postawę. Jeśli wybrałeś krzesło z podłokietnikami, lepiej wybrać model, w którym podłokietniki są regulowane do wzrostu dziecka. Wysokość podłokietników powinna być taka, aby ręce ucznia spoczywały na blacie stołu.

Stół lub biurko

Biurko ma jedną istotną zaletę: blat biurka można pochylić – tak, aby było wygodniej na nim pracować. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z biurka, gdy twoje dziecko uczęszcza do szkoły podstawowej. A kiedy staje się nastolatkiem, biurko dla dzieci można zastąpić biurkiem „dla dorosłych”.

Szerokość blatu powinna wynosić co najmniej jeden metr, ale jeśli pomieszczenie jest małe, można wybrać mniejsze biurko. Minimalny rozmiar blatu, powinien być na tyle wystarczający, aby pomieścić podręczniki, zeszyty ćwiczeń, artykuły papiernicze i inne przybory szkolne. Wysokość biurka powinna odpowiadać wzrostowi dziecka – zbyt wysoki lub zbyt niski blat z pewnością wpłynie na postawę ucznia. Prostym sposobem sprawdzenia, czy stolik jest odpowiedni na wzrost, jest „przymierzenie” go: poproś dziecko, aby położyło łokcie na stoliku i wyprostowało ręce do góry, opuszki palców z tej pozycji powinny swobodnie sięgać do skroni.

dziecko przy biurku uczy się

Do wyboru mamy klasyczne stoły z prostokątnym blatem. Proste modele, które można znaleźć w prawie każdym domu. Kupując klasyczne biurko, możesz zaoszczędzić pieniądze, ale będziesz musiał starannie dobrać wysokość blatu do wzrostu nastolatka – zazwyczaj klasyczne stoliki nie są regulowane. Biurka narożne to dobra opcja dla małych przestrzeni. W razie potrzeby stół narożny można łatwo podzielić na różne obszary: na przykład dla dwójki uczniów. Można je regulować na wysokość, głębokość i szerokość do pożądanego rozmiaru od pierwszej klasy do samego końca szkoły. Zwykle biurka są przeznaczone do wzrostu od 110 do 200 centymetrów. Niektóre modele mają również regulację nachylenia blatu, tutaj można zobaczyć przykładowe tego typu modele.

Dobrym wyborem jest też zestaw mebli czy biurko do pracowni z szafką. Wszystkie meble będą zaprojektowane w tym samym stylu i nie ma tu już potrzeby kupowania dodatkowych półek czy stolików. Możesz wybrać narożnik z niezbędnymi elementami dodatkowymi (np. do zainstalowania laptopa lub komputera stacjonarnego albo z wydzieloną przestrzenią do rysowania).

Zostaw komentarz