Czy projektowania i szycia można się nauczyć online?

Każdy z nas ma w życiu jakieś marzenia, a jednym z nich szczególnie w przypadku kobiet, może być chęć samodzielnego nauczenia się projektowania i szycia, za pośrednictwem dostępnych poradników online. Nie każdy może iść do szkoły projektowania i szycia czy zapisać się na drogie kursy, które odbywają się zwykle w dużych miastach. Dla osób które pragną nauczyć się projektować i szyć, właśnie za pomocą kursów online, mamy kilka wskazówek.

Jak nauczyć się projektowania ubrań?

Marzyłaś w młodości aby zostać projektantką mody? Zastanawiasz się czy możesz nauczyć się samodzielnie projektowania i to tylko z pomocą Internetu? Wciąż marzysz o stworzeniu swojej własnej kolekcji ubrań? Nie zawsze marzenia muszą pozostać tylko marzeniami, jeżeli pragniesz spełnić swoje ambicje, skorzystaj z poradnika online, gdzie pokrótce dowiesz się jak rozpocząć przygodę z projektowaniem i szyciem własnych ubrań. Z pewnością projektowanie ubrań nie jest proste, ale jeżeli posiadasz nieodkryte umiejętności rysownicze, gdzieś na dnie szuflady można znaleźć Twoje podręczne rysunki związane z wyjątkowymi kreacjami, być może projektowanie i szycie ubrać to twoja nieodkryta pasja i najwyższa pora się tym zająć. Na początek oczywiście musisz nauczyć się szyć, zapoznać się z rodzajami materiałów i tkanin, dowiedzieć się jaką tkaninę wykorzystuje się do uszycia delikatnej sukienki, a jakiego materiału będziesz potrzebować do uszycia płaszcza. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w Internecie.

Ta skarbnica to nadal nieodkryta kopalnia wiedzy, w której znajdziesz wszystko czego poszukujesz. Także wizyty w sklepach z tkaninami, gotowymi sukniami czy bogato wyposażonych pasmanteriach mogą okazać się pomocne. Inspiracji do nauki warto szukać wszędzie tam, gdzie istnieją już gotowe projekty ubrań, materiały jakie należy kupić do uszycia sukni oraz dodatki, które są nieodłącznym elementem dekoracyjnym każdego stroju.

na maszynie

Najpierw musisz stworzyć rysunek

Zanim rozpoczniesz szycie ubrania musisz posiadać jego krój, ten z kolei powstaje na podstawie projektu, który także trzeba stworzyć samodzielnie. Oczywiście możesz korzystać z gotowych projektów, jakie są dostępne w sieci. Na wielu blogach i w serwisach o tematyce krawieckim, miłośnicy szycia chętnie dzielą się swoimi projektami, dzięki którym pasja o szyciu wciąż żyje i rozwija się w sieci.

Jeżeli jednak projekt ma być Twój, musisz sporządzić go samodzielnie. W tym celu potrzebne Ci będą kartka papieru i zwykły ołówek. Zawsze zaczynamy od szkicu postaci, który po wielu próbach i błędach nareszcie stanie się doskonały. Jeżeli nie umiesz i nie chcesz rysować odręcznie, możesz skorzystać z graficznego programu komputerowego. Może to być najprostszy Paint, Gimp bądź bardziej zaawansowane aplikacje do rysowania. Kiedy już opanujesz sztukę rysowania na kartce bądź w programie komputerowym, narysujesz pierwszy własny projekt ubrania, będziesz mogła przejść do czynów.

Wybór materiału i dodatków

Każdy strój musi być uszyty z odpowiedniego materiału, a do niego należy dobrać pasujące dodatki, takie jak guziki, suwaki, ozdobne naszywki i inne dekoracyjne gadżety. Wybierając tkaninę, musimy wiedzieć co szyjemy i jakiej grubości będzie uszyte ubranie. Zupełnie innych tkanin używa się do szycia sukienek galowych, innych do szycia zwyczajnych i wygodnych koszulek, a jeszcze inne materiały nadają się na spodnie czy płaszcze wierzchnie.

Pierwsza wizyta w sklepie z tkaninami nie musi zakończyć się sukcesem. W takim sklepie zwykle otrzymujemy tak dużą ofertę tkanin, że wychodzimy z niego lekko zmieszani i nie do końca pewni co powinniśmy wybrać. Tutaj także przyjdzie nam z pomocą Internet. W sieci znajdziemy wiele poradników o tkaninach i rodzajach materiałów oraz o ich właściwym zastosowaniu względem określonych części garderoby. Warto zapytać o poradę sprzedawcę, nawet zabrać ze sobą projekt, z pewnością po wstępnych ustaleniach i wyjaśnieniach, uda się wspólnie wybrać odpowiedni rodzaj i grubość tkaniny.

Dobór kolorystyki także ma znaczenie

Zwykle projekty ubrać powstają ołówkiem, a jeżeli są wykonywane w programie komputerowym, także nie stosujemy kolorów do ich upiększania. Dopiero jak powstanie gotowy projekt stroju, zastanawiamy się nad odpowiednią kolorystyką. Tutaj oczywiście mamy dowolność, ale istnieją pewne normy krawieckie, których warto przestrzegać. W zależności od przeznaczenia ubioru, jaki znajduje się na naszym projekcie, nie każda kolorystyka musi do niego właściwie pasować. Jaskrawa czerwień, nieodłącznie modna czerń czy butelkowa zieleń, wszystkie z tych barw są piękne, ale nie do wszystkich ubrań i strojów będą pasować. Przy wyborze koloru tkaniny pamiętaj o dodatkach, to one dodają strojowi wdzięku i blasku.

szycie

Kiedy tworzysz już kolejny projekt i szyjesz kolejną kreację, zastanów się czy nie chcesz swoich umiejętności wyłonić na światło dzienne. Skoro nauczyłaś się projektować i szyć za pośrednictwem Internetu, sama również możesz stworzyć kurs projektowania i szycia na maszynie, a tym samym osiągnąć kolejny sukces w swojej karierze krawieckiej.

Zostaw komentarz