Czym różni się księgowość uproszczona od pełnej księgowości?
![księgowa ze smartfonem](https://bedekims.pl/wp-content/uploads/2022/05/ksiegowy-ze-smartfonem-1024x683.jpg)
Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, są zobligowane do podjęcia przynajmniej kilku ważnych decyzji. Jedna z najistotniejszych jest związana z wyborem pomiędzy księgowością uproszczoną oraz pełną. Nie może być to wybór pochopny, warto więc poznać z wyprzedzeniem jego konsekwencje.
Na czym polega księgowość uproszczona?
Księgowość uproszczona to termin stosowany wtedy, gdy przedsiębiorca decyduje się na prowadzenie ewidencji wykonywanych przez siebie operacji gospodarczych z wykorzystaniem Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, karty podatkowej albo ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wybór takiej formy ewidencjonowania jest przywilejem przedsiębiorcy, choć warto podkreślić, że prowadzona przez niego działalność musi znajdować się wśród tych, które są przewidziane dla takiego rozwiązania. Zadeklarowana forma opodatkowania ma wpływ na sposób prowadzenia księgowości uproszczonej, w każdym przypadku należy więc posiłkować się nieco innymi ustawami oraz rozporządzeniami.
Tym, co zachęca do stosowania księgowości uproszczonej, wydaje się być przede wszystkim stwarzana przez nią możliwość korzystania z bardzo prostych rozwiązań odnoszących się czy to do rejestrowania informacji finansowych, czy to do ich gromadzenia. Prowadzenie ksiąg finansowych jest nie tylko znacznie bardziej skomplikowane, ale również znacznie droższe, gdy chce się powierzyć te zadanie ekspertom.
Pełna księgowość i jej charakterystyka
Jak już wspomniano, choć księgowość uproszczona cieszy się bardzo dużą popularnością, korzystanie z niej nie zawsze jest możliwe. Owszem, na pełną księgowość można się zdecydować z własnej woli. W przypadku przynajmniej części przedsiębiorców wymuszają ją jednak aktualnie obowiązujące przepisy prawa. Jest ona obowiązkowa choćby w przypadku spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych, spółek akcyjnych oraz tych z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie ma też mowy o księgowości uproszczonej, jeśli dochody firmy w skali roku przekraczają 2 miliony euro.
Osoby korzystające z pełnej księgowości, bazują przede wszystkim na ustawie o rachunkowości. Przedmiotem tej ostatniej są nie tylko zasoby majątkowe danej firmy, ale także źródła, z jakich jest ona finansowana, a także koszty, przychody oraz wynik finansowy firmy w określonym przez przepisy czasie. Jedną z najważniejszych zasad, jakie obowiązują w przypadku pełnej księgowości jest zasada dwustronnego zapisu każdej dokonanej operacji gospodarczej. Przedsiębiorca, który zdecydował się na takie rozwiązanie musi przestrzegać także zasady periodyzacji wyrażającej się w okresowych sprawozdaniach finansowych. I choć opanowanie zasad pełnej księgowości nie jest zadaniem, któremu nie da się sprostać, trudno nie zgodzić się z tym, że może być dość trudne. Przynajmniej w początkowej fazie zaleca się więc, aby kwestiami z nią związanymi zajmowali się profesjonaliści.
Pomoc z zewnątrz w przypadku pełnej księgowości
Osoby, które prowadzą pełną księgowość, nie muszą dziś robić tego samodzielnie. Z pomocą przychodzą im zawodowcy, którzy doskonale radzą sobie z realizacją tego zadania. Niestety, należy liczyć się z tym, że koszty, z jakimi wiąże się tego rodzaju przedsięwzięcie, nie będą małe. Duży nakład pracy, jaki musi zostać włożony przez księgowego, ma swoją cenę. Jego usługi są wyceniane na przynajmniej kilkaset złotych miesięcznie, kwota ta rośnie przy tym wraz ze wzrostem wielkości firmy i skalą wykonywanych przez nią operacji finansowych. Ceny mogą się różnić także w zależności od tego, w której części kraju świadczone są usługi księgowe.
Więcej poradników znajdziesz na stronie Tax Bonus – biura rachunkowego świadczącego usługi dla przedsiębiorców ze śląska.