Jak nosić chusty

Trudno sobie wyobrazić jesienno – zimowy look bez ciepłego szalika lub chusty. Dzięki nim strój staje się wygodniejszy i ciekawszy. Dzisiejsi projektanci oferują tak różnorodne modele, że nie zawsze jest jasne, jaki produkt wybrać i w co się z nim ubrać.

Trochę historii

Chusty były noszone już 2 tysiące lat temu. W czasach chińskiego cesarza Qin Shi Huang Di wojownicy wiązali je na szyjach, aby chronić je przed zimnem. W carskiej Rosji chusty określały rangę żołnierza. Pod koniec XVIII wieku we Francji istniały bardzo modne krochmalone chusty muślinowe, które owijano wokół szyi. Jednak prawdziwy szczyt popularności produktów nastąpił pod koniec XIX wieku, kiedy projektanci mody zaczęli produkować spersonalizowane jedwabne szale. Od tego czasu zainteresowanie chustami wciąż rośnie. W zależności od materiału chusty mogą być noszone zimą i latem. Na przykład wełniane modele są noszone w zimnych porach roku, ponieważ nie przepuszczają zimna. Produkty bawełniane są bardziej przydatne w okresie jesienno – wiosennym, a opcje lnu są idealne na lato.

Jak nosić chusty?

Dziś chusty damskie najczęściej noszonej na ramionach lub zawiązywany na szyi. Dzianinowe modele dobrze wyglądają na krągłych kobietach, podczas gdy w przypadku smuklejszej sylwetki warto zdecydować się na chusty bawełniane. Najczęściej chusta jest zawiązywana w podobny sposób jak szalik – pod szyją z kokardą. Dłuższą część składamy na pół (będzie to podstawa naszego łuku), krótszą część owijamy wokół jej środka i zawiązujemy kokardką. Można też wykorzystać tak zwany węzeł Włoski. Owijamy chustę raz lub dwa razy wokół szyi (w zależności od długości). Obie części przepuszczamy przez pętlę w pobliżu szyi i prostujemy. Możemy też nosić chustę na głowę – zwłaszcza kiedy ma ona rozmiar tradycyjnej arafatki. Aby to zrobić, zakładamy ją na głowę, nawijamy jeden koniec wokół głowy i chowamy pod fałdą. Drugą część, owiń ją wzdłuż czoła i schowaj pod fałdą.

Chusta może być też noszona w sposób „wytworny”. Owiń szyję szalem, tak aby oba końce chusty z przodu miały identyczną długość. Następnie oba końce zawiąż w luźny supeł, który możesz przesunąć lekko w lewą lub prawą stronę. Klasyczny sposób noszenia chusty wymaga złożenia jej na pół. Następnie przyłóż ją do szyi tak, aby oba końce były po jednej stronie. Potem musisz przełożyć jeden koniec przez pętle, a drugi koniec przełóż na drugą stronę i też przeciągnij przez pętle. Ostatecznie możesz ją nosić w podobny sposób jak krawat. Musisz umieścić chustę tak, aby oba jej końce zwisały z tyłu. Zbierz je razem i zwiąż z przodu. Przekładaj jeden koniec nad drugim, aby uzyskać węzeł.

Zostaw komentarz