Jak urządzić pokój edukacyjny dla dziecka – podstawowe zasady

Dzieci wchodzące w wiek szkolny potrzebują nie tylko artykułów szkolnych, nowych ubrań, czy książek i zeszytów, ale przede wszystkim miejsca do nauki w swoim własnym pokoju. Każde dziecko z chęcią będzie obrabiać lekcje czy przygotowywać inne zadania do szkoły przy swoim biurku, mając wszystkie potrzebne rzeczy pod ręką. Jak tego dokonać, jeśli nie ma się za wiele miejsca lub pieniędzy? Oto kilka rad, które pomogą w realizacji upragnionego pokoju edukacyjnego dla twojego dziecka.

Większość rodziców może zastanawiać się czy to cały pokój powinien być przygotowany do nauki czy wystarczy dziecku tylko kącik.  Ważne jest by dziecko miało miejsce do nauki, ale i także do zabawy i odpoczynku. Dlatego jeśli nie mamy w mieszkaniu na tyle miejsca by wygospodarować dziecku oddzielne pomieszczenia wystarczy, jeśli sensownie i z głową zrobimy kącik edukacyjny dla naszej pociechy. Warto postarać się o to, żeby miejsce do nauki znajdowało się w takim miejscu by zabawki, telewizor oraz inne akcesoria rekreacyjne nie rozpraszały dziecka.

Mówiąc o miejscu do nauki trzeba mieć na myśli przede wszystkim jego wyposażenie, najważniejsze jest, żeby w pokoju młodego naukowca znalazło się:

  • Wygodne biurko takie, które dopasowane będzie do wzrostu dziecka, a najlepiej posiadające funkcje regulacji wysokości tak by mogło rosnąć razem z nim. Istotne jest by biurko miały jak największy blat by dziecko miało możliwość rozłożenia zeszytów i książek oraz innych rzeczy. Warto również kupić podkładkę na blat by ten szybko się nie zniszczył. Pamiętaj, że jak najprostsze konstrukcje w jasnych barwach powinny przypaść dzieciom do gustu by te chętnie korzystały z biurka. W przypadku, kiedy mamy dwójkę dzieci, a w pokoju nie ma na tyle miejsca żeby ustawić dwa osobne biurka, można kupić jedno z długim blatem tak, aby każde z dzieci miało swoją przestrzeń do nauki.
  • Komfortowe krzesło biurowe najlepiej wyposażone w kółka, pozwalające regulować wysokość siedziska, oparcie pleców by dziecko miało prawidłowa postawę przy obrabianiu lekcji. Istotne jest by takie krzesło miało również podłokietniki oraz funkcję tilt pozwalającą odchylić się na fotelu by w naturalny sposób dostosować się do pozycji dziecka.
  • Oświetlenie jest bardzo ważne w miejscu do nauki, powinno być punktowe pozwalające na wykonanie na przykład precyzyjnych rysunków, w tym wypadku najlepiej sprawdzi się lampka biurowa z regulacją ramion. Ważne jest też ustawienie lampki w ten sposób by dziecko nie zasłaniało sobie światła. Światło nie może męczyć oczu i dobrze, jeśli oprócz lampki biurowej w pokoju jest dobre duże światło takie jak żyrandol czy lampa stojąca.
  • Komputer nie jest konieczny u mały dzieci jednak im starsze tym komputer bardziej im się przyda. Jeśli zdecydujemy się na laptopa to nie będziemy mieć za dużego wpływu na miejsce jego ustawienia. Natomiast, jeśli zakupimy komputer stacjonarny ważne jest by monitor znajdował się na wprost dziecka w odległości 1 m, a klawiatura znajdowała się na specjalnej półce.
  • Estetyka to ostatni punkt, który jest ważny przy urządzaniu pokoju edukacyjnego. Ważna role odgrywają barwy dobrze, jeśli są w jasnej tonacji by pomóc skupić uwagę na nauce. Dobrze jest by udostępnić dziecku szafki regały tak, aby mogło schować tam książki, zeszyty czy artykułu szkolne. Pozwól dziecku przyozdobić miejsce do nauki swoimi pracami czy zdjęciami tak by przestrzeń stała mu się bliska i dobrze się w niej czuło.

mama z dzieckiem

Wygospodarowanie choćby kącika do nauki dla dziecka ułatwi mu w jakimś stopniu przejść z wieku przedszkolnego do wieku szkolnego oraz pozwoli na odrabiane lekcji wykonywanie prac domowych w dobrych i przyjaznych warunkach.

Zostaw komentarz