Jak znaleźć dobrą księgową lub biuro rachunkowe

W dzisiejszych czasach korzystanie z usług księgowej-freelancera nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ człowiek to tylko człowiek – zawsze coś może się zdarzyć, a o pomyłkę także nie trudno. Z miejsca warto jest nawiązać współpracę z większym biurem rachunkowym, w którym znajdzie się większa grupa specjalistów, która będzie się uzupełniać i po prostu współpracować dla naszego dobra, dzięki czemu będziemy mieli gwarancję wysokiego profesjonalizmu usług. Tylko które biuro rachunkowe wybrać?

Pomińmy kwestie oczywiste

Zakładamy w tym miejscu, że podstawowe due diligence zostało przez nas wykonane i wszystkie biura rachunkowe, które rozważamy, to biura sprawdzone i dobre. W największym uproszczeniu oznacza to, że pracownicy tych biur mogą pochwalić się odpowiednim doświadczeniem oraz certyfikatami zawodowymi, ceny usług są dla nas akceptowalne i nie ma w nich żadnych niespodzianek, biuro rachunkowe posiada niezbędne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, a do tego na rynku działa już trochę czasu, dzięki czemu ma dobrą renomę. To wszystko to typowe minimum przyzwoitości dla partnera godnego tego, aby powierzyć mu naszą księgowość. Takich podmiotów na rynku jest sporo. Który będzie najlepszy?

Jednym z lepszych w Polsce biur rachunkowych jest Tax Bonus z Dąbrowy Górniczej. Pracownicy biura posiadają certyfikaty Ministerstwa Finansów, jak również świadczą bardzo szeroki zakresu usług, od obsługi księgowej, poprzez wsparcie kadrowo-płacowe, a skończywszy na rozliczaniu dotacji z UE.

Przechowywanie dokumentów

Jednym z kryteriów, które warto brać pod uwagę, jest sposób archiwizacji dokumentów. Możliwość łatwego odnajdywania i przekazywania dokumentów ma znaczenie dla wszelkich kontroli oraz pełnej legalności prowadzenia dokumentacji. Jest to ważne i opisane odpowiednimi przepisami prawa. Nie warto tego lekceważyć, ponieważ w przypadku niekompletności w dokumentach temida uderza najpierw w firmę, a potem w biuro rachunkowe.

paragon

Specjalizacje

Coraz więcej biur rachunkowych posiada swoje specjalizacje oraz szczególne pola zainteresowania. W przypadku największych podmiotów, które obsługują duże firmy, bardzo często specjalizacja ma charakter w pełni formalny i można się spotkać z biurami, które obsługują jedynie podmioty z branży finansowej czy podmioty trzeciego sektora. W większości przypadków specjalizacja ma mniej formalny charakter. Właściciele firm małych i średnich powinni się zorientować, czy dane biuro posiada doświadczenie w branży, w której działa firma. Jeśli go nie ma, warto rozważyć innego partnera, ponieważ każda branża ma swoją specyfikę.

Zakres usług

Jest to temat kontrowersyjny, ponieważ niektórzy przedsiębiorcy uważają, że biuro-moloch to najlepsza opcja, ponieważ posiada wysoki ład korporacyjny i siłę skali. Z drugiej strony, podnoszony jest fakt, że dla takiego biura jest się tylko pozycją w tabelce i nie można liczyć na żadne dodatkowe wsparcie ponad to, co wymagane jest jako minimum kontraktowe – dostaje się to, za co się płaci i nic więcej. Za najbardziej rozsądne wydaje się tutaj podejście zależne od branży, czyli jeśli prowadzenie księgowości danej firmy to przede wszystkim skala powtarzalności, można postawić na molocha, ale jeśli firma jest mniejsza i często działa w sposób zróżnicowany, lepiej mieć kogoś, dla kogo będzie się ważnym partnerem.

Zostaw komentarz