Jaka herbata jest najlepsza pod względem zdrowotnym?

Smakosze herbat stale poszukują nowych smaków herbat, a mają w czym wybierać. Producenci oferują szeroki zakres zarówno czarnych, zielonych, czerwonych, ziołowych, owocowych jak i białych herbat. Smak oraz właściwości zależą od rodzaju herbaty, a nawet długości jej parzenia. Bez wątpienia herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów spożywanych na całym świecie.

Tak jak część osób nie wyobraża sobie zacząć dnia bez filiżanki kawy to tak samo jest z herbatą. Szklanka tego gorącego naparu jest rytuałem, od którego rozpoczynamy dzień. Herbata ma duży wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie, ale to jaki ma wpływ i jakie posiada właściwości prozdrowotne zależy już od jej gatunku. Aby dobrze wykorzystać jej pozytywne cechy to należy bardziej zgłębić się w ten temat.

Herbaty czarne

Chyba najbardziej znanym i najchętniej wybieranym rodzajem jest herbata czarna, powstaje ona w wyniku fermentacji liści herbacianych, a następnie ich suszenia. Zawiera duże ilości kofeiny, a dokładniej teiny, dzięki czemu podobnie tak jak kawa ma działanie pobudzające. Jednocześnie poprawia koncentrację i zapamiętywanie, a na dodatek działa bakteriobójczo. Dzięki zawartości fluoru wzmacnia zęby, chroniąc je przed próchnicą.

Zielone herbaty

Drugim popularnym gatunkiem herbaty jest zielona. Powstaje w wyniku suszenia liści herbacianych, od razu po zerwaniu, dzięki czemu zachowuje najwięcej cennych składników. Zielona herbata polecana jest osobom chcącym zrzucić parę kilogramów, gdyż przyspiesza procesy trawienne, a w efekcie spalanie tłuszczu. Zawiera duże ilości związków garbnikowych, witamin z grupy B, związków mineralnych, barwników oraz olejków eterycznych.

parzenie herbaty

Wszystkie te właściwości powodują, iż herbata zielona ma pozytywny wpływ na zdrowie. Warto dodać, że posiada właściwości antybakteryjne, obniża poziom złego cholesterolu, stymuluje trawienie, a nawet wzmacnia kości oraz zęby. Dzięki zawartości antyoksydantów może chronić przed wieloma chorobami nowotworowymi.

Czerwone herbaty

Kolejnym rodzajem herbaty, który ma pozytywny wpływ na ludzki organizm jest herbata czerwona. Powstaje w wyniku powolnej fermentacji, wyróżnia ją specyficzny smak i zapach. Nazywana jest „zabójcą tłuszczu”, gdyż pomaga walczyć z nadwagą, obniża także poziom złego cholesterolu, wzmacnia wątrobę, oczyszcza organizm z toksyn. Ogólnie znana jest z tego, że ma korzystny wpływ na cały układ pokarmowy. Czerwoną herbatę kupisz w sklepie internetowym advancedfood.pl.

Herbaty białe

Innym rodzajem herbaty, który na pewno większość już spróbowała jest herbata biała – uzyskuje się ją poprzez suszenie nierozwiniętych jeszcze pąków liści. Jest bogactwem polifenoli, które chronią organizm przed atakiem wolnych rodników, opóźniając procesy starzenia się organizmu. Posiada właściwości antyoksydacyjne, w związku z czym chroni przed rozwojem wielu nowotworów. Działa odprężająco, redukując skutki stresu i napięcia.

Herbaty ziołowe

Na pewno dużo osób sięga także po herbatki ziołowe, najbardziej popularnymi są: melisa, mięta, rumianek czy pokrzywa. Pite są ze względu na swoje właściwości zdrowotne. Każdy z tych rodzajów ziół nadaje się do leczenia różnych dolegliwości.

Herbaty owocowe

Pozostał jeszcze jeden rodzaj herbaty, na którą warto zwrócić uwagę, a jest nią herbata owocowa, produkuje się ją z suszu owocowego, jest bogatym źródłem witamin oraz przeciwutleniaczy, odżywia organizm i dostarcza mu potrzebnych składników. Po przyjrzeniu się wszystkim rodzajom herbat można stwierdzić że na miano najlepsza herbata zasługują zielona oraz biała.

susz owocowej herbaty

Zarówno jedna jak i druga neutralizuje wolne rodniki, chroniąc tym samym komórki przed uszkodzeniami, opóźniają procesy starzenia, mają właściwości antybakteryjne, a nawet wspomagają proces odchudzania. Osoby, którym zależy na własnym zdrowiu powinny koniecznie włączyć do swojego menu te napoje.

Więcej poradników na temat herbat znajdziesz na blogu sklepu internetowego advancedfood.pl, w sklepie możesz również dostać cały szereg herbat: zielone, czarne, czerwone, owocowe, ziołowe. Zobacz więcej na advancedfood.pl.

Zostaw komentarz