księgowa ze smartfonem

Czym różni się księgowość uproszczona od pełnej księgowości?

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, są zobligowane do podjęcia przynajmniej kilku ważnych decyzji. Jedna z najistotniejszych jest związana z wyborem pomiędzy księgowością uproszczoną oraz pełną. Nie może być to wybór pochopny, warto więc poznać z wyprzedzeniem jego konsekwencje.

tniemy koszty

Sposób na dziurę w firmowym budżecie – porady na 2022 rok

Firmy, które inaugurują dopiero swoją działalność, mają często problem z utrzymaniem płynności finansowej. Ich właściciele ubolewają nad tym, że przedsiębiorstwo nie generuje jeszcze stałych zysków, a już pojawia się konieczność łatania dziur w jego budżecie. Jak zresztą postępować, gdy problemy się nawarstwiają, a wydaje się, że nie ma na czym oszczędzać? Nie trzeba wcale dochodzić od razu do wniosku, że działalność gospodarcza nie jest nam pisana.

skoroszyt z dokumentami księgowymi

Jak znaleźć dobrą księgową lub biuro rachunkowe

W dzisiejszych czasach korzystanie z usług księgowej-freelancera nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ człowiek to tylko człowiek – zawsze coś może się zdarzyć, a o pomyłkę także nie trudno. Z miejsca warto jest nawiązać współpracę z większym biurem rachunkowym, w którym znajdzie się większa grupa specjalistów, która będzie się uzupełniać i po prostu współpracować dla naszego dobra, dzięki czemu będziemy mieli gwarancję wysokiego profesjonalizmu usług. Tylko które biuro rachunkowe wybrać?

rok 2020

Rozliczamy pit za 2020 rok – wstępne informacje

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku, coraz więcej podatników po raz kolejny zastanawia się jak tu zabrać się za rozliczenie podatku. Jak mówi stare powiedzenie „czym wcześniej tym lepiej”, nie warto odkładać rozliczenia na ostatnią chwilę, lepiej zrobić to na spokojnie już w pierwszych miesiącach nowego roku.

rozliczanie pitu

Rodzaje deklaracji PIT w 2018/2019 roku

Początek roku to dla każdego z nas bardzo ważny czas, gdy zaczynamy realizować nasze postanowienia na nadchodzące 12 miesięcy. Ale to również moment, w którym musimy zacząć myśleć o naszych deklaracjach podatkowych. Niezależnie od tego czy jesteśmy zatrudnienia na jakikolwiek rodzaj umowy, czy też prowadzimy własną działalność, spoczywa na nas obowiązek złożenia odpowiedniego formularza, w wyznaczonym terminie. Warto jednak uporać się z tym zadaniem jak najszybciej. A co jeśli nie jesteśmy pewni, który typ deklaracji powinniśmy złożyć i kiedy? Oto mała podpowiedź.

paragonik

NIP nabywcy na paragonie a faktura do paragonu

Od 1 stycznia 2019 roku będzie wystawiania faktura tylko do paragonu z numerem NIP. Zmiany odczuje każdy użytkownik kas fiskalnych. Nie będzie obejmować tylko firm paliwowych i budowlanych.