NIP nabywcy na paragonie a faktura do paragonu

paragonik

Od 1 stycznia 2019 roku będzie wystawiania faktura tylko do paragonu z numerem NIP. Zmiany odczuje każdy użytkownik kas fiskalnych. Nie będzie obejmować tylko firm paliwowych i budowlanych.

O tych zmianach mówi się już od kilku miesięcy. Taki zapis budził wiele emocji, nie tylko wśród przedsiębiorców. Założenia zmieniano kilkukrotnie, aż wreszcie opracowano ostateczny kształt. Takie zmiany mają doprowadzić do mniejszej liczby nadużyć podatkowych, popełnianych przez nieuczciwych przedsiębiorców.

Nowe zasady

Po wprowadzeniu tych zmian, faktury będzie można dołączać tylko do tych paragonów, zawierających numer NIP przedsiębiorcy. Jednak taki wymóg będzie odnosił się jedynie do tych przedsiębiorców, którzy posiadają kasę fiskalną z taką opcją.

Jednak jeżeli przedsiębiorca ma starszą kasę bez takiej możliwości, będą mogli wystawić od razu fakturę. Państwo nie wymaga wymiany kasy tylko z powodu wprowadzenia takiej zmiany. Przedsiębiorcy nie będą więc narażeni na dodatkowe koszty. Dlatego kupujący będzie musiał od razu powiedzieć, że kupuje jako podatnik. Wtedy sprzedawca nie będzie rejestrował takiej transakcji na kasie fiskalnej.

Sankcje

Jeżeli przedsiębiorcy nie będą się stosowali do nowych przepisów, muszą się liczyć z dotkliwymi sankcjami. W takim przypadku urząd skarbowy nałoży na przedsiębiorcę zobowiązanie podatkowe w wysokości 100% podatku, znajdującego się na fakturze.

Natomiast osoby fizyczne za taki sam czyn nie będą się musiały liczyć z dodatkowym zobowiązaniem.

NIP napisany odręcznie

Zapisy ustawy nie podają, gdzie dokładnie na paragonie ma się znajdować NIP kupującego. Dlatego nowe regulacje można różnie interpretować. Dlatego hipotetycznie, jeżeli przedsiębiorca wystawi klasyczny paragon, a z drugiej strony napisze odręcznie NIP kupującego i potwierdzi to pieczątką i swoim podpisem, wszystko jest zgodnie z prawem. Za kilka miesięcy się oczywiście dowiemy, czy taka sytuacja będzie miała miejsce.

Taka zmiana w prawie ma wpłynąć nie tylko na spadek nadużyć podatkowych, ale również na wzrost z podatków do budżetu państwa.

Elektroniczne paragony

Od Nowego Roku wulkanizatorzy i stacje benzynowe będą zobowiązani do używania elektronicznych kas fiskalnych. Będą wykorzystywane do ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych bez działalności gospodarczej i rolników rozliczających się przez ryczałt ewidencjonowany.

Ustawa VAT określi branże, w których obligatoryjnie obowiązywać mają takie kasy. Wprowadzone zostaną w firmach gastronomicznych, fryzjerskich, kosmetycznych, budowlanych, prawniczych i zajmujących się naprawą pojazdów lub sprzedażą paliw.

Na polskim rynku już za niedługo pojawią się kasy fiskalne online. W pierwszej kolejności mają być wdrożone w firmach motoryzacyjnych i paliwowych. Następne mają być firmy z branży gastronomicznej i hotelarskiej.

Będą dostępne w salonach sprzedaży kasy fiskalnej. W związku z tym kasy fiskalne mają być zamienione przez urządzenia online. Ta zmiana ma być rozłożona na lata 2019-2022.

Dopiero w 2020 roku zmiany mają zacząć obowiązywać u podatników świadczących usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne; budowlane; opieki medycznej (lekarze i dentyści); prawnicze; działalność obiektów mających na celu poprawę kondycji fizycznej.

5 thoughts on “NIP nabywcy na paragonie a faktura do paragonu

  1. Strasznie z tym namieszali człowiek więcej czasu spędza na biurokracji niż na szukaniu nowych klientów 🙁

  2. Prowadzę sklep internetowy od 7 lat tak dużego skoku w kosztach nie miałam jeszcze. Zero ułatwień same wymagania i koszty dla przedsiębiorcy.

  3. Od 2020 modyfikacja przepisów będzie. Jak paragon był wydany bez nipu czyli na osobę prywatną a później zgłoszona chęć otrzymania faktury do paragonu bez nipu to już nie musimy na to się godzić bo faktura może być wydana tylko do paragonu z nipem a wstecz nie będzie możliwości wydania faktury jeśli klient sobie tego nie zażyczył i nie ujął na paragonie nipu firmy. Dobrze zrobili bo było pełno niespójności w poprzednich zapisach.

Comments are closed.