Okulary polaryzacyjne dla kierowców – wszystko co musisz o nich wiedzieć

kierowca w okularach polaryzacyjnych

Okulary polaryzacyjne zawsze były bardzo popularne wśród osób, które spędzają dużo czasu w pobliżu wody, bowiem spolaryzowane soczewki blokują odblaski światła odbijającego się od powierzchni wody lepiej niż jakiekolwiek inne typy soczewek przeciwsłonecznych. Jednak okulary tego typu nie są przeznaczone tylko dla osób, które uwielbiają pływać łódką, łowić ryby lub wybrać się na plażę. Polaryzacyjne okulary przeciwsłoneczne również mogą być pomocne w prowadzeniu samochodu, ponieważ zmniejszają odbicia powodujące olśnienie od płaskich powierzchni, takich jak maski pojazdów.

Jak działają soczewki spolaryzowane?

Światło słoneczne rozprasza we wszystkich kierunkach. Jednak kiedy uderza w płaskie powierzchnie, światło odbite ma tendencję do polaryzacji – co oznacza, że odbite wiązki światła przemieszczają się w bardziej jednolitym (zwykle poziomym) kierunku. Stwarza to irytujące, a czasem niebezpieczne natężenie światła, które powoduje oślepienie kierowcy i zmniejsza widoczność. Odbijając się od powierzchni, światło staje się częściowo spolaryzowane, to znaczy wektor światła odbitego światła oscyluje w jednej płaszczyźnie.

Maksymalną polaryzację światła osiąga się, gdy kąt między światłem załamanym i odbitym osiąga 90 stopni. W tym przypadku odbite światło postrzegamy jako bardzo silne. Przezroczyste kryształy stosowane w filtrach polaryzacyjnych mają płaszczyznę, która przenosi drgania tylko w określonym kierunku. Tak więc, stosując filtr polaryzacyjny, można znacznie zmniejszyć jasność, a nawet całkowicie wyeliminować odbite światło, czyli odblaski. Spolaryzowane okulary są zaprojektowane w celu zmniejszenia olśnienia na powierzchniach takich jak woda, śnieg i szkło. Blask zniekształca prawdziwy kolor obiektów i utrudnia ich rozróżnienie.

Inne zalety soczewek polaryzacyjnych

Soczewki polaryzacyjne są dostępne w różnych kolorach, w zależności od materiału, z którego wykonane są soczewki. Ciemniejsze kolory zapewniają wyższy poziom polaryzacji. Spolaryzowane soczewki mają następujące zalety w stosunku do soczewek niespolaryzowanych:

  • Poprawia komfort widzenia,
  • Poprawia kontrast i wyrazistość obrazu,
  • Zmniejsza zmęczenie oczu,
  • Pozwala na prawdziwe postrzeganie kolorów,
  • Redukuje odbicia i eliminuje odblaski.

Nie każdy jednak może nosić tego typu okulary. W przypadku niektórych osób soczewki tego typu powodują zawroty głowy lub dezorientację. W przypadku tych osób możliwe jest, że komórki fotoreceptorów z tyłu ich oczu odbierają pionowe sygnały świetlne inaczej niż reszta z nas.

Należy też pamiętać, że soczewki spolaryzowane czasami mogą zakłócać widoczność liczb i należy tego unikać. Ponadto spolaryzowane soczewki zmniejszają widoczność obrazów wytwarzanych przez wyświetlacze ciekłokrystaliczne (LCD) na niektórych ekranach cyfrowych, takich jak bankomaty i bankomaty. W przypadku soczewek spolaryzowanych może być również trudniej zobaczyć ekran w telefonie (w zależności od rodzaju zastosowanej technologii ekranu). Niemniej spolaryzowane okulary są doskonałym wyborem zwłaszcza dla osób powyżej czterdziestego roku życia.