Pufy – zastosowanie w pomieszczeniach, jak wybrać odpowiednią pufę
Pufa czy puf jest to rodzaj tapicerowanego taboretu do siedzenia. Mebel bardzo ciekawy i niezwykle wygodny. Istnieją dwa rodzaje tego mebla – klasyczny, tapicerowany stołek najczęściej z nóżkami, którego historia sięga blisko 200 lat wstecz i miękki tak zwany sako. Historia obu różni się zdecydowanie, choć oba posiadają te samą nazwę i zostały stworzone do siedzenia.
Pierwszy z nich powstał mniej więcej w XVIII wieku, jako mebel przypominający klasyczny taboret, który różnił się tym, od zwykłego stołka, że był w całości tapicerowany. Zewnętrzna powłoka, a w szczególności siedzisko była wyściełana gąbką następnie pokryta grubą tkaniną czy skórą.
O historii pufy krążą opowieści, że na taboret ktoś zwyczajnie położył poduszkę i tak powstała charakterystyczna budowa pufy. Zresztą większość mebli , których używamy ówcześnie, mają bardzo długą historię, a czas ich powstania to bynajmniej kilkaset lat wstecz. Obecnie niektóre z mebli zmieniły trochę formę i zostały technologicznie udoskonalone, jednak podobnie jak nasza pufa, o której mowa, ogólny wygląd niewiele różni się od tych sprzed 200 lat.
Do Europy została sprowadzona w czasach kultury Osmańskiej i zagościła na dobre na wszystkich dworach. We Francji, gdzie była chyba najbardziej popularnym meblem, pierwowzorem pufy był ottoman. Ten niewiarygodnie ekskluzywny mebel, bogato zdobiony, nosił wyraźne wpływy wschodnie.
Motywy orientalne były szczególnie widoczne w kolorowych, jaskrawych tkaninach, bogato zdobionych i wyszywanych złotymi nićmi. Na około przyszyte były kolorowe sznurki, frędzle czy tasiemki. Na samym początku pufy były po prostu taboretem z piękną poduchą , następnie jego następca otoman jest już większy i mogą na nim siedzieć co najmniej dwie osoby.
Jako bardzo wygodny i funkcjonalny mebel, w Polsce pufa miała swój renesans w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, by być później uważana za przeżytek naszych czasów. Pufa niezwykle funkcjonalna, przeznaczona właściwie do każdej powierzchni, niejednokrotnie ze schowkiem pod siedziskiem, obecnie odzyskuje popularność. Jej nowoczesna odmiana sako, miękka pucha, o większych gabarytach i miękkiej powierzchni, często wybierana jest do modnych wnętrz czy młodzieżowych pokoików. Na poniższym zdjęciu przykład pufy wykonanej z bawełny.
Pufa taka jest niezwykle popularna, może dlatego, że rodzajów puf sako jest mnóstwo, są te wymieniane wcześniej miękkie, które dowolnie można formować, lub klasyczne na nóżkach trzech, czterech czy zwykłych małych klockowych podkładkach. Bywają pufy nawet ze schowkami w siedzisku, ale nigdy nie z oparciami. Są pufy okrągłe, kwadratowe, a nawet o kształcie miękkiego stożka. Te ostatnie są pufami typu sako, miękkimi i łatwymi do formowania. Ten rodzaj najchętniej kupowany jest dla maluchów ponieważ pełni nie tylko klasyczną funkcje siedziska, ale również nadaje się doskonale do zabawy, czy nawet do rehabilitacji ruchowej. Dzięki swoim miękkim kształtom, dziecko leżąc na niej może ćwiczyć koordynację ruchową. Pufa formułuje się wtedy jak miękka poduszka, dostosowując się do ciała dziecka.
Przy zakupie pufy warto zwrócić przede wszystkim uwagę na jakość wykonania. Czy będzie to pufa klasyczna czy miękka, warto dokładnie obejrzeć czy jest dobrze pozszywana, czy tkanina, z której jest wykonana jest odpowiednio wytrzymała. Czy siedzisko jest odpowiednio miękkie, czy wypełnienie nie jest za miękkie i nie zbija się w mniejsze kawałki.
Przy pufie sako wnętrze, przy korzystaniu z niej, powinno płynnie przesuwać się pod naszym ciężarem. Jeśli chodzi o pufę klasyczną, jej siedzisko powinno być dobrze wyważone, bez względu czy posiada trzy czy cztery nóżki. Jeśli pufa ma skrzynie w siedzisku, można sobaczyć jak wykonane jest wnętrze, czy zawiasy są odpowiednio przymocowane i czy przy otwieraniu i zamykaniu, siedzisko dobrze schodzi się ze schowkiem. Kupując w sklepie internetowym oglądajmy zdjęcia, zawsze warto też poradzić się obsługi sklepu, pomogą, doradzą i dzięki temu będziemy zawsze zadowoleni z dokonanego zakupu.