Rodzaje deklaracji PIT w 2018/2019 roku
Początek roku to dla każdego z nas bardzo ważny czas, gdy zaczynamy realizować nasze postanowienia na nadchodzące 12 miesięcy. Ale to również moment, w którym musimy zacząć myśleć o naszych deklaracjach podatkowych. Niezależnie od tego czy jesteśmy zatrudnienia na jakikolwiek rodzaj umowy, czy też prowadzimy własną działalność, spoczywa na nas obowiązek złożenia odpowiedniego formularza, w wyznaczonym terminie. Warto jednak uporać się z tym zadaniem jak najszybciej. A co jeśli nie jesteśmy pewni, który typ deklaracji powinniśmy złożyć i kiedy? Oto mała podpowiedź.
Termin do końca stycznia
Z obowiązku złożenia deklaracji podatkowej jako pierwsi muszą się wywiązać ci podatnicy, którzy posiadają dochody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym. Osoby z kartą podatkową wypełniają PIT-16A, duchowni PIT-19A, podatnicy opodatkowani ryczałtem PIT-28. Do 31 stycznia należy także składać deklaracje PIT-8C, PIT-11, PIT-R oraz informacje IFT w tradycyjnej wersji papierowej.
Termin do końca lutego
28 lutego to ostateczny termin dostarczenia do urzędu skarbowego deklaracji PIT-14, która obowiązuje spółdzielnie i kasy mieszkaniowe, informacji IFT oraz papierowej wersji wypełnionych formularzy PIT-8C, PIT-11, PIT-R.
Termin do końca kwietnia
Najpopularniejsze rodzaje deklaracji, można natomiast składać aż do końca kwietnia. PIT-36, PIT-36-L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 – termin dostarczenia tych deklaracji mija 30 kwietnia. Często pojawia się jednak pytania, który formularz powinniśmy tak naprawdę wypełnić? Zwłaszcza osoby, które w tym roku zrobią to po raz pierwszy mogą mieć problem. Dlatego poniżej znajdą one małą ściągawkę.
PIT-36 to deklaracja podatkowa dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach skali podatkowej bez pośrednictwa płatnika. Są to zatem przede wszystkim osoby, które:
- prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą na ogólnych zasadach;
- prowadzą działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na ogólnych zasadach;
- uzyskują przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub umów o podobnym charakterze;
- uzyskują przychody ze źródeł położonych za granicą;
- uzyskują inne przychody, od których sami opłacali zaliczki na podatek.
PIT-37 to deklaracja podatkowa dla osób fizycznych, które pozyskują zarobki za pośrednictwem płatników. Są to wszystkie osoby, które:
- pobierają wynagrodzenie z tytułu stosunku pracy lub stosunku służbowego;
- pobierają rentę, emeryturę, świadczenia lub zasiłki emerytalne;
- otrzymują wynagrodzenie z tytułu praw autorskich i majątkowych;
- otrzymują wynagrodzenie z tytułu zawarcia umów cywilnoprawnych lub kontraktów menadżerskich;
- pobierają zasiłki z ubezpieczenia społecznego;
- pobierają stypendia.
PIT-38 to deklaracja podatkowa dla osób, które sprzedawały akcje oraz udziały. Taki formularz wypełniają zatem osoby, które pozyskały jakiekolwiek przychody w ramach:
- odpłatnego zbycia papierów wartościowych;
- pożyczonych papierów wartościowych;
- udziałów w spółkach mających osobowość prawną;
- pochodnych instrumentów finansowych i realizacji wynikających z nich praw.
PIT-39 to deklaracja podatkowa dla osób, które w poprzednim roku podatkowym sprzedały nieruchomość. Dotyczy to jednak tylko przychodu ze zbycia nieruchomości, które nabyliśmy lub wybudowaliśmy nie później niż 5 lat przed złożeniem deklaracji.
Dzięki w tym roku skorzystałem z edeklaracji.