Rozliczamy pit za 2020 rok – wstępne informacje
Wielkimi krokami zbliża się koniec roku, coraz więcej podatników po raz kolejny zastanawia się jak tu zabrać się za rozliczenie podatku. Jak mówi stare powiedzenie „czym wcześniej tym lepiej”, nie warto odkładać rozliczenia na ostatnią chwilę, lepiej zrobić to na spokojnie już w pierwszych miesiącach nowego roku.
Co warto wiedzieć o rozliczeniu pit? W deklaracji pit rozliczamy dochód uzyskany w roku ubiegłym, czyli w tym sezonie będzie to za rok 2020. Rozliczenie następuje zazwyczaj na podstawie pit 11 dostarczonego przez pracodawcę. Na przekazanie potrzebnych dokumentów pracodawcy mają czas do końca lutego 2020 roku, jeśli chcemy rozliczyć pit nieco wcześniej, można poprosi pracodawcę o wcześniejsze sporządzenie pitu. Nie każdy pracodawca będzie mógł zgodzić się na prośbę, albowiem dużo zależy od księgowej lub firmy zewnętrznej obsługującej księgowość w firmie, ale z pewnością jeśli poprosimy o wcześniejsze rozliczenie, to najwyżej dostaniemy odpowiedź odmowną.
Który formularz pit wybrać? Jak wiemy jest ich sporo, najczęściej spotykane to pit 36, pit 36L oraz pit 37. Deklaracje podatkowe pit 36 składają osoby prowadzące działalność gospodarczą, które rozliczają się na zasadach ogólnych, z kolei pit 36L dotyczy przedsiębiorców, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy. Ostatni typ formularza pit 37 jest przeznaczony dla pracowników uzyskujących dochód z etatu oraz umów zleceń i cywilnoprawnych, za których pracodawca odprowadza podatek.
W tym roku rozliczeniowym stawki podatku w rozliczeniu na zasadach ogólnych zostały ustalone na poziomie 17,75% minus kwota zmniejszająca podatek, dla dochodów do kwoty 85528 złotych, przy czym 17% ma zastosowanie tam, gdzie nie zostało złożone oświadczenie dla płatnika (dotyczy wynagrodzeń do września 2019, pozostałe od października na nowych warunkach dla osób, które złożyły oświadczenie do swoich płatników). Drugi próg 32% dla nadwyżki powyżej wzmiankowanej wcześniej kwoty pozostaje bez zmian. O szczegółach napiszemy w odrębnym artykule. Dodać trzeba, że od 2019 roku funkcjonować będzie 3 próg podatkowy dla osób, których dochody przekroczą 1 mln złotych, będzie to 4% daniny solidarnościowej. Więcej o daninie solidarnościowej również napiszemy w odrębnym wpisie.
Zeznanie podatkowe najlepiej wypełnić w odpowiednim oprogramowaniu, które jednocześnie umożliwi wysłanie deklaracji do urzędu. Jest to chyba najprostsza forma rozliczenia z fiskusem i bardzo często wybierana przez podatników. Można powiedzieć nawet, że rozliczenia ręczne pit przechodzą już powoli do historii. Można również skorzystać z usługi ePIT, która udostępniana jest na stronach Ministerstwa Finansów.
Warto wiedzieć, że w tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa część terminów rozliczeń zostaje przesunięta. Informacje w tym zakresie można znaleźć w zapisach m.in. tarczy antykryzysowej. W razie wątpliwości co do terminów rozliczenia można przedzwonić do Urzędu Skarbowego lub do swojej księgowej.
Teraz chyba urzędy rozliczają pit za nas chyba że się mylę i rozliczając się samemu można więcej zyskać?
Korzystaliście z serwisu online do rozliczeń?
Możesz doprecyzować o jaki serwis online chodzi?