Sprawdzone sposoby na próchnicę
Jedną z najczęstszych, a jednocześnie najbardziej dokuczliwych chorób zębów od lat pozostaje próchnica. Schorzenie to ma wiele przyczyn. Jedną z nich jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, nie brakuje jednak osób zmagających się z próchnicą dlatego, że ich problemem jest wrodzony brak szkliwa. Bez względu na źródła problemu, warto mieć świadomość, że zachorować może każdy z nas. Grupą największego ryzyka są dzieci oaz młodzież, nie oznacza to jednak, że osoby dorosłe powinny podchodzić niefrasobliwie do tego schorzenia.
Próchnica – co to właściwie jest?
Termin próchnica jest wykorzystywany po to, aby opisać działanie, jakie mają bakterie znajdujące się w jamie ustnej. Powstaje w procesie rozkładania przez nie cukrów, które można znaleźć zarówno w napojach, jak i w pożywieniu. Próchnica sprawia, że szkliwo pokrywające zdrowe zęby jest osłabione, bakterie mogą dostawać się więc do coraz głębszych warstw zęba. Początkowo próchnica ma postać kredowobiałej plamy, którą dość łatwo jesteśmy w stanie wypatrzyć na gładkiej powierzchni korony zęba. Z czasem jednak odcień plamy staje się coraz ciemniejszy. Gdy przybiera kolor brązowy, pojawiają się objawy bólowe. Niestety, świadczą one o tym, ze choroba weszła w zaawansowane stadium.
Walka z próchnicą – zacznij od wizyty u dentysty
Walka z próchnicą może odbywać się na co najmniej kilka sposobów. Pierwszym krokiem, na jaki powinniśmy się zdecydować niezmiennie pozostaje przy tym wizyta w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym Ochota na Uśmiech w Warszawie. Tu warto przypomnieć, że jedynie w zaawansowanym stadium choroby próchnica daje o sobie znać przez dolegliwości bólowe. Mając to na uwadze trudno dziwić się, że lekarze tak gorąco zachęcają nas do regularnych wizyt w gabinecie.
Za najmniej skomplikowaną metodą leczenia próchnicy uważa się remineralizację zęba. W czasie jej trwania oczyszcza się jego fragment, potem zaś pokrywa się oczyszczoną przestrzeń żelem lub lakierem z fluorem. Skuteczność zabiegu jest naprawdę duża przede wszystkim po jego kilkukrotnym powtórzeniu. Niestety, nie ma o niej mowy, jeśli próchnica przyczyniła się do powstania w zębie ubytku. Nawet, jeśli jest on niewielki, jego wypełnienie staje się koniecznością. W takim przypadku konieczne jest pozbycie się chorej tkanki i wypełnienie zęba materiałem wybranym wcześniej przez pacjenta. W ostatnim stadium próchnicy jedynym rozwiązaniem, jakie można wykorzystać jest leczenie kanałowe.
Alternatywne metody pozbywania się próchnicy
Na rynku coraz częściej mamy do czynienia z innowacyjnymi rozwiązaniami. Nic więc dziwnego, że nie brakuje również takich, które są w stanie pomóc nam uporać się z próchnicą. Tu warto wspomnieć zarówno o różnego rodzaju żelach, abrazji powietrznej, ozonoterapii, jak i o metodzie laserowej. Niestety, choć poświęca się wiele uwagi ich doskonaleniu, nadal nie są to rozwiązania tak skuteczne, jak borowanie. Każda z metod ma też swoje ograniczenia, nie należy więc myśleć o ich stosowaniu bez skonsultowania się z lekarzem.
W warunkach domowych walka z próchnicą odbywa się przede wszystkim dzięki regularnemu myciu zębów mającemu miejsce dwa razy w ciągu dnia. Dobrym pomysłem zawsze okazuje się też ograniczenie spożywania węglowodanów, bo to właśnie one najbardziej smakują bakteriom odpowiedzialnym za ubytki w naszych zębach.