
Które muzea i zabytki w Wiśle koniecznie trzeba zwiedzić
Chyba każdy Polak wie co nieco o Wiśle oraz o tym, gdzie się ona znajduje. Nie można się temu jednak dziwić, gdyż to właśnie w tej miejscowości mieszka jeden z naszych najlepszych sportowców – Adam Małysz. Nazwisko to sprowadziło do Wisły bardzo dużą liczbę turystów, którzy szybko zakochiwali się w tym urokliwym miejscu. Fantastyczne krajobrazy i możliwość aktywnego spędzania czasu na łonie natury, sprawiają, iż jest to doskonałe miejsce na wypoczynek, zarówno letni, jak i zimowy.
Warto jednak uświadomić sobie, że Wisła to nie tylko piękne widoki i Adam Małysz, ale również bardzo ciekawa historia. Jeśli wybieramy się na wczasy w to miejsce, powinnyśmy poświęcić nieco naszego czasu na jej poznanie. Tym bardziej, że umożliwiają nam to najróżniejsze zabytki oraz muzea, znajdujące się zarówno w Wiśle, jak i w jej okolicach. Jakie miejsca warto zatem odwiedzić spędzając urlop w Wiśle?
Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego
Muzeum to obowiązkowy przystanek dla każdego turysty, który chciałby nieco bliżej przyjrzeć się Wiśle. Sam budynek, w którym je stworzono, został zbudowany w 1794 roku i mieściła się w nim karczma. To właśnie w tym miejscu, zatrzymywały się osoby, które przyjeżdżały do Wisły na nabożeństwa oraz dzieci uczęszczające do szkoły ewangelickiej.
Co natomiast znajdziemy w samym muzeum? Na pewno stałą wystawę na temat historii całego regionu. W jej ramach, możemy między innymi zobaczyć, jak wyglądały kiedyś wnętrza typowej izby góralskiej oraz narzędzia i sprzęty codziennego użytku. Warto jednak na bieżąco sprawdzać ofertę Muzeum Beskidzkiego, które organizuje także czasowe wystawy tematyczne.
Chałupa „U Niedźwiedzia”
Ta niepozorna, drewniana chałupa, została zbudowana w 1891 roku i mieściła się w niej szkoła dla miejscowych dzieci. Dzisiaj, obiekt ten spełnia jednak nieco inną funkcję. Znajduje się w nim bowiem Stowarzyszenie Grupa Twórców Wiślanie oraz Galeria „U Niedźwiedzia”. Jest to zatem doskonałe miejsce dla wszystkich miłośników sztuki w różnych formach, zwłaszcza tej regionalnej.
Prace znajdujące się na co dzień w galerii, zostały stworzone przez artystów mieszkających w Wiśle, którzy zajmują się sztuką amatorsko. Są to bardzo różne prace, od wierszy, przez rzeźby i gobeliny, aż po malarstwo olejne, malarstwo na szkle, czy grafikę.
Zameczek myśliwski Habsburgów
Zbudowany w 1897 roku zameczek myśliwski Habsburgów, znajdował się w wyjątkowo pięknym miejscu. Budowlę postawiono bowiem na polanie Przysłop, tuż pod Baranią Górą. Do roku 1973 turyści mogli w nim nawet nocować, gdyż pełnił on rolę schroniska górskiego PTTK. W 1985 roku, zameczek został jednak przeniesiony do centrum Wisły. Niestety, obecnie nie ma możliwości zwiedzania jego wnętrz, ale z pewnością warto przyjrzeć się mu nawet z zewnątrz, gdyż prezentuje się bardzo okazale.
Zabytkowe kościoły w Wiśle
O historii Wisły i jej mieszkańców dużo mogą nam również powiedzieć piękne zabytkowe kościoły. Warto udać się na wycieczkę szlakiem architektury sakralnej, która zdecydowanie powinna objąć Kościół pw. Znalezienia Świętego Krzyża, Kościół ewangelicko-augsburski pw. Ap. Piotra i Pawła, oraz Kościół w Istebnej – Kubalonce z XVIII wieku.
2 Comments
Aneta
Właśnie wybieram się do Wisły 🙂 zwiedzę wszystko co będzie w zasięgu mojego portfela 🙂
Teresa
Obowiązkowy punkt zwiedzania – skocznia Adama Małysza 😀